Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Biura rachunkowe to popularni kontrahenci, ułatwiający prowadzenie ewidencji wszelkich finansów i rachunków. Wybór biura rachunkowego ma olbrzymi wpływ na kolejne lata działalności, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofertom firm, które bierzemy pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy jakie są najważniejsze wyznaczniki wysokiej jakości usług rachunkowych oraz jak rozpoznać i odnaleźć biuro, które nie tylko spełni powierzone im zadania, ale ułatwi prowadzenie księgowości oraz zoptymalizuje rozliczenia podatkowo-rachunkowe.

 

Biuro rachunkowe – doświadczenie i certyfikaty jakości

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na czas istnienia biura rachunkowego. Im większe jest doświadczenie danej firmy, tym lepszych rezultatów z wzajemnej współpracy możemy się spodziewać. Warto też zwrócić uwagę na księgowych, których dane biuro rachunkowe zatrudnia. Powinni posiadać odpowiedni certyfikat, przyznawany w Ministerstwie Finansów, poświadczająca najlepsze kwalifikacje danej osoby. Dysponowanie certyfikatem nie jest oczywiście wymogiem, ale daje gwarancję co do wysokiej jakości świadczonych usług.

 

Samodzielny księgowy, czy biuro rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego jest lepszą alternatywą niż skorzystanie z usług pojedynczego księgowego. Wynika to oczywiście z faktu, ze prawo rachunkowe, finansowe i podatkowe jest bardzo skomplikowane, regularnie się zmienia, a do jego pełnego zrozumienia konieczne jest dysponowanie odpowiednimi kwalifikacjami. W tym świetle, biura rachunkowe dają większą gwarancję, że ich pracownicy będą na bieżąco z wszystkimi nowinkami prawnymi, a ich interpretacja norm i przepisów będzie w pełni zgodna z literą prawa.

 

Zakres świadczonych usług w biurze rachunkowym

Poszczególni przedsiębiorcy wykazują odmienne zapotrzebowanie na usługi rachunkowe. Wynika to choćby z rodzaju prowadzonej działalności, jak również z rozmiaru danej firmy, ilości zatrudnionych osób oraz częstotliwości wykonywania rozliczeń. Biura rachunkowe są otwarte na realizowanie szerokiej palety usług dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb przedsiębiorców. Oprócz reprezentowania danej firmy przed urzędami – ZUSem, Urzędem Skarbowym – będą też odpowiedzialne za doradztwo finansowe i podatkowe.

Przedsiębiorcy poszukujący tego typu doradztwa powinni zwrócić uwagę, czy interesujące ich biuro oferuje pomoc w ramach rejestracji firmy, wprowadzania zmian w w strukturze i formie prawnej, pozyskiwaniu dotacji oraz ich rozliczaniu. Dobrej jakości biuro rachunkowe powinno nie tylko wspierać firmę, którą obsługuje, ale również dążyć do jej rozwoju oraz poszukiwać najlepszych form rozwiązywania aktualnych zadań i problemów.

 

Biuro rachunkowe – a dodatkowe usługi

Niektóre biura zatrudniają specjalistów z innych dziedzin – HR, prawa, ekonomii. Dzięki temu mogą świadczyć usługi obejmujące także zatrudnienie nowych pracowników, nawiązywanie umów handlowych, analizę otrzymywanych ofert, ochronę danych wrażliwych. Warto skorzystać z takiej pomocy, jeśli w naszej firmie nie występują działy zajmujące się stosowanymi zadaniami. Rozszerzony zakres usług to dla wielu przedsiębiorców nie tylko skuteczna pomoc w realizacji obowiązków, ale także odciążenie finansowe, pozwalające oddelegować znaczą cześć obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości na zewnątrz.